Борел: ЕУ протерува 19 руски дипломати поради незаконски дејства

Шефот на дипломатијата на ЕУ, Жозеп Борел, одлучи да прогласи за персона нон грата повеќе претставници на Постојаната мисија на Руската Федерација при ЕУ поради, како што рече, ангажман во активности спротивни на нивниот дипломатски статус.

Брисел наведува дека станува збор за 19 вработени во Мисијата на Руската Федерација при ЕУ и дека генералниот секретар на Европската служба за надворешни работи денеска го повикал рускиот амбасадор во ЕУ да го информира за таа одлука.

 

Back to top button
Close