Британскиот премиер ја отфрли можноста за предвремени избори

epa08935395 A handout photo made available by the UK Parliament shows Britain’s Prime Minister Boris Johnson during the Prime Minister’s Questions (PMQs) in the House of Commons in London, Britain, 13 January 2021. EPA-EFE/JESSICA TAYLOR/UK PARLIAMENT HANDOUT MANDATORY CREDIT: UK PARLIAMENT HANDOUT EDITORIAL USE ONLY/NO SALES

 Британскиот премиер Борис Џонсон во средата ги отфрли повиците на лабуристичката опозиција за распишување предвремени општи избори, откако повеќе од дваесет министри ја напуштија неговата влада.

– Навистина не мислам дека некој во оваа земја сака сега политичарите да се занимаваат со изборно организирање, рече тој пред комисијата на пратеници.

-И мислам дека треба да продолжиме да им служиме на нашите гласачи и да се занимаваме со прашањата за кои тие се грижат.

Back to top button
Close