Брнабиќ: ЕУ не може да одложува, Северна Македонија го смени името и сѐ уште не почна со преговори

ЕУ не може постојано да одложува некои одлуки, изјави денеска во Фиренца српската премиерка Ана Брнабиќ, на собирот посветен на состојбите во Унијата, додавајќи дека тоа е случај за целиот регион на Западен Балкан, пренесе Телеграф.

Брнабиќ порача дека не треба да се занемари Западен Балкан и ЕУ да ја отвори вратата на некој друг, без разлика на политичката ситуација, бидејќи, како што рече, тоа би било голема грешка и не би било фер.

– Не можам да замислам некој да стане членка на ЕУ пред Западен Балкан – рече Брнабиќ.

Таа ја наведе Северна Македонија како пример дека и покрај тоа што го смени името, се уште не ги почна преговорите за влез во ЕУ.

Брнабиќ нагласи дека членството во ЕУ е секогаш политичка одлука, за која не е пресуден степенот на спроведени реформи, додавајќи дека одлуките за членство на Бугарија, Романија и Хрватска биле политички.

Таа го истакна и значењето на регионалната иницијатива „Отворен Балкан“, на Србија, Албанија и Северна Македонија, нагласувајќи дека е отворена поканата за приклучување и на другите од регионот, пишува Телеграф.

Можеби ќе ве интересира
Close
Back to top button
Close