Четворица руски гувернери поднесоа оставки како последица од западните санкции

Четворица руски регионални гувернери поднесоа оставки додека земјата се подготвува за влијанието на економските санкции, пренесува Ројтерс.

Шефовите на регионите Томск, Саратов, Киров и Мари Ел најавија итно заминување од функцијата, додека шефот на регионот Рјазан рече дека нема да се кандидира за уште еден мандат.

Во септември е предвидено да се одржат избори во сите пет региони.

Иако руските регионални гувернери се бираат на избори, тие се политички подредени од страна на Кремљ. Неколку од гувернерите во заминување ги претставуваат регионите каде владејачкиот блок Единствена Русија освои слаби гласови на парламентарните избори минатата година.

Непопуларните гувернери редовно се отстрануваат од функциите.

Илја Грашченков, раководител на Центарот за развој на регионална политика во Москва, рече дека Кремљ ги отстранува слабите гувернери во услови на влошување на економската перспектива за земјата, поттикната од западните санкции.

Грашченков рече: „Постои потреба од преструктуирање на економијата, особено во оние региони каде што западното економско влијание беше значајно. Овие гувернери треба да бидат заменети со помлади алтернативи“.

Руската економија ќе се намали за 8,8 отсто во 2022 година, соопшти Министерството за економија.

Back to top button
Close