Ципрас бара предвремени избори во Грција

 

Во општо невреме нашата држава се брани на најдобар можен начин, со мерки за скапата енергија и поскапувањата на цените, но и со пакетот за поддршка од околу 13 милијарди евра, рече грчкиот премиер Кирјакос Мицотакис од Парламентот одговарајќи на пратеничкото прашање за енергетската криза и последиците, поставено од лидерот на СИРИЗА Алексис Ципрас, кој упати критики до власта дека голем дел од поскапувањата, не се должат на меѓународната ситуација и војната во Украина, туку на владината политика

Ципрас истакна дека Мицотакис прикажува „речиси идилична слика за земјата, која нема никаква врска со секојдневието на сè поголем дел од општеството“, посочи дека за сите проблеми грчкиот премиер има изговори и секогаш некој друг е виновен, споменувајќи дека според Мицотакис, за кризата виновна е војната, за пандемијата, виновни се тие што го шират вирусот, за пожарите е времето, за прислушувањата, виновен е поранешниот генерален секретар во Владата.

Паралелно го повика грчкиот премиер да распише избори „за да земе воздух земјата“.

– Политичката промена и една прогресивна Влада сега веќе е егзистенцијално прашање за мнозинството од општеството. За влада која се грижи за општеството, а не за интересите. За да се ​​запре профитерството, да се намалат индиректните даноци, ДДВ-то за основните продукти и специјалниот данок на гориво, порача Ципрас.

 

Back to top button
Close