Дали Бајден боледува од тешка болест? Откриени тајни информации од Белата куќа

Лекарот на американскиот претседател Џо Бајден, Кевин О’Конор, се сретнал д-р Кевин Канард, еден од водечките американски невролози и експерти за Паркинсонова болест, во Белата куќа на почетокот на оваа година, пишува New York Post, повикувајќи се на податоци од записите од посетата

Д-р Канард, се сретнал со д-р Кевин О’Конор и уште две лица во клиниката во Белата куќа на 17 јануари, според Њујорк Тајмс.

Друг гостин во Белата куќа кој се состанал со О’Конор беше кардиологот Џон Атвуд од истиот медицински центар во Мериленд. Идентитетот на четвртиот учесник не можел да се утврди.

Белата куќа претходно не ја најави посетата на овој специјалист. Нема информации за што станува збор за средбата, меѓутоа, според поранешниот доктор на претседателот Барак Обама и Доналд Трамп, Рони Џексон, кој сега го застапува Тексас во Претставничкиот дом, средбата најверојатно била за здравјето на Бајден. –

-Најверојатно зборуваа за Бајден. Тој (О’Конор) се занимава само со претседателот и неговото семејство – изјави тој за New York Post.

Џексон претходно истакна дека Бајден има „когнитивна болест“ кога ги коментираше перформансите на шефот на државата во дебатата со Трамп на 27 јуни во Атланта.

Во февруари 2024 година, О’Конор, по редовен преглед на Џо Бајден, изјави дека неговото здравје му дозволува да продолжи целосно да ги извршува своите должности како претседател.

Белата куќа, како одговор на бројните повици да се вклучи тест за менталните способности во здравствената проценка на шефот на државата, објави дека таков тест не е неопходен бидејќи Бајден „ја контролира ситуацијата

Во јули, портпаролката на Белата куќа Карин Жан-Пјер рече дека американскиот претседател не боледува од дегенеративни болести, деменција, Алцхајмерова болест или нешто слично.

Според „Њујорк тајмс“, повикувајќи се на извори блиски до шефот на државата, влошувањето на состојбата на американскиот претседател се манифестира се почесто во последните месеци, а по неговата катастрофална дебата со Трамп станува се поалармантна.

Според медиумски извори кои комуницирале со американскиот претседател во последните недели и месеци, тој изгледал „збунет, летаргичен и ја губел нишката з време на разговорот.

Back to top button
Close