Демонстрации против Владата на Нетанјаху во Ерусалим


Илјадници демонстранти се собраа вечерва пред зградата на израелскиот Парламент во Ерусалим, повикувајќи на предвремени избори и договор со палестинската група Хамас за ослободување на заложниците од Појасот Газа.

Според локалните медиуми, демонстрантите втор ден по ред блокирале голем број клучни автопати и патишта со своите автомобили.

По демонстрациите, на кои треба да зборува новоизбраниот лидер на лабуристите Јаир Голан, демонстрантите планираат да маршираат до резиденцијата на премиерот Бенјамин Нетанјаху, пишува „Тајмс оф Израел“.

Back to top button
Close