Денеска се регистрирани 164 нови случаи на ковид 19 – 5 починати, вкупната бројка на дијагностицирани 8786

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 1612 тестирања, а регистрирани се 164 нови случаи на ковид-19 во: Скопје-59, Куманово-12, Дебар-18, Штип- 17, Прилеп-1, Тетово-6, Струга-6, Битола-1, Кавадарци-2, Гостивар-9, Пробиштип-2, Демир Хисар-1, Свети Николе-23, Кичево-6, Ресен-1.

Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 74 оздравени лица од: Скопје-42, Штип-7, Тетово-1, Струга-4, Велес-1, Охрид-6, Кавадарци-3, Свети Николе-2, Ресен-7, Неготино-1.

Починати се 5 лица, тројца пациенти од Скопје, еден од Тетово и еден пациент од Ресен. Во ГОБ „8 септември“ починаа двајца пациенти на возраст од 35 и 65 години. Во ОБ Битола почина пациент од Ресен на возраст од 70 години. Во КБ Тетово е починат пациент на 51 година. Вон болнички услови е починат пациент на 77 години.

Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 8786,  бројката на оздравени пациенти е 4676, на починати е 406, а во моментов бројот на активни случаи во земјата изнесува 3704. Денес се евидентира еден контролен тест и една исправка кај оздарвени лица од вчерашните. Во моментов дистрибуцијата по градови е следна:

 • Скопје 4141, активни 1837
 • Куманово 894, активни 226
 • Дебар 172, активни 110
 • Штип 510, активни 213
 • Прилеп 306, активни 57
 • Тетово 906, активни 295
 • Струга 348, активни 169
 • Велес 205, активни 30
 • Битола 85, активни 41
 • Охрид 229, активни 114
 • Кавадарци 28, активни 17
 • Гостивар 272, активни 177
 • Гевгелија 13, активни 3 (*2 лица од ПЕ Гевгелија се жители на Богданци, еден е од Дојран)
 • Струмица 24, активни 16
 • Крива Паланка 19, активни 8
 • Радовиш 15, активни 11
 • Крушево 12, активни 7
 • Кочани 80, активни 12
 • Пробиштип 41, активни 26
 • Демир Хисар 12, активни 11
 • Македонски Брод 9, активни 5
 • Пехчево 6, активни 1
 • Берово 4, активни 1
 • Валандово 6, активни 0
 • Виница 4, активни 1
 • Делчево 1, активни 0
 • Кратово 9, активни 5
 • Свети Николе 179, активни 164
 • Кичево 94, активни 79
 • Ресен 140, активни 66
 • Неготино 22, активни 2 (* 10 лица од ПЕ Неготино се жители на Демир Капија)

Направените 1612 теста се преку: ИЈЗ-452, ЦЈЗ Скопје-16, Авицена-238, Биотек-143, МАНУ -155, Жан Митрев (Филип Втори) –243, Систина со PCR метода -169, Судска медицина -35, ЦЈЗ Битола-55, КИБФС (Инфективна клиника) -106. Досега во земјата се направени вкупно 83216 тестирања на ковид -19.  Денеска нема тестирања во рамките на скринингот.

На Инфективната клиника во изминативе 24 часа примени се 6 пациенти.  Вкупно се хоспитализирани 87 пациенти. На кислородна поддршка се 43 пациенти, нема пациенти на респираторна машина.

Во болницата во Козле се хоспитализирани 21 возрасни пациенти позитивни на ковид-19, 8 деца позитивни и 1 суспектно на вирусот.

Во ГОБ „8 Септември“ примени се 10 нови, вкупно хоспитализирани се 91 пациент. На респираторна машина се 6 пациенти.

Во болницата во Битола се хоспитализирани 35, а во болницата во Штип се хоспитализирани 53 пациенти. На инфективните одделенија во Тетово, Охрид, Велес, Куманово, Прилеп, Гостивар, Струмица и Струга се хоспитализирани 131 пациент – позитивни и сомнителни на ковид-19.

Активни случаи по општини Скопје денеска (по завршување на епидемиолошките анкети, може да има измена во дистрибуцијата по општини во Скопје)

 • Чаир – 284
 • Аеродром – 171
 • Бутел – 139
 • Гази Баба – 202
 • Центар – 151
 • Карпош – 146
 • Сарај – 116
 • Кисела Вода – 123
 • Ѓорче Петров – 113
 • Студеничани – 109
 • Шуто Оризари – 97
 • Арачиново – 32
 • Илинден – 21
 • Петровец – 20
 • Чучер Сандево – 12
 • Сопиште – 13
 • Зелениково- 12
 • Странец – 7
 • Нераспределен- 69

 

Back to top button
Close