Денисова: Во Украина досега загинале 183 деца

Украинската народна правобранителка Људмила Денисова денеска на Фејсбук објави дека од почетокот на руската инвазија вкупно загинале 183 деца загинаа, а 342 се повредени.

Таа додаде дека сега е невозможно да се одреди вистинскиот број на жртви меѓу децата, бидејќи руските сили и понатаму ги напаѓаат украинските градови.

Во моментов, најмногу жртви се регистрирани во Доњецката област (110), потоа следат регионот Киев (98), регионот Харков (76), регионот Чернихив (54), регионот Миколаев (40), регионот Луганск (35), регионот Запорожје (22), Херсон Регионот (29), градот Киев (16), регионот Суми (16) и регионот Житомир (15).

Back to top button
Close