Детали за извршениот масакар во Бафало: Единаесет од 13 убиени се црнци

Осумнаесет годишен белец уби десет и рани три лица во супермаркетот Топс во Бафало пред да им се предаде на властите кои сметаат дека злосторството е расно мотивирано.

Вооружен со автоматска пушка, тој е осомничен за расно мотивиран екстремизам. Полицијата верува дека 18-годишникот, вооружен со автоматска пушка, дејствувал сам.

ФБИ, во меѓувреме, соопшти дека неговиот чин ќе биде истражен како злосторство од омраза и „расно мотивиран насилен екстремизам“.

Единаесет од 13-те убиени или ранети се црнци, а супермаркетот Топс се наоѓа во населба доминантно црнечка.

Осомничениот, чие име полицијата не го соопшти, не е од Бафало, туку „возел таму“ со часови.

Своето злосторство го пренесувал директно на интернет сервисот Твич преку камера што ја поставил на кацигата. Тој беше тешко вооружен, во воена опрема и со панцир, соопшти полицијата.

Кога полицијата го опколила во лобито на супермаркетот, тој прво го ставил пиштолот на вратот, но полицајците сепак го убедиле да го фрли оружјето и да се предаде, изјави на прес-конференција началникот на полицијата Џозеф Грамаглија.

Инспекторите во саботата го разгледуваа наводниот манифест од 180 страници што беше објавен на интернет во врска со истрагата за пукањето, изјавија за Си-Ен-Ен два федерални извори за спроведување на законот.

Наводниот манифест зборува дека „се намалува бројот“ на белото население

Манифестот, независно добиен од Си-Ен-Ен веднаш по нападот и пред властите да го објават името на осомничениот, наводно е напишан од лице кое тврди дека е Пејтон Гендрон, кое го признава нападот.

Авторот на манифестот вели дека купил муниција пред извесно време, но не се зафатил сериозно да го планира нападот до јануари. Авторот, исто така, продолжува со своите перцепции за намалената големина на белото население и тврдењата за етничка и културна замена на Белците.

Дел од документот е напишан во форма на прашање и одговор.

Гендрон беше изведен во саботата вечерта пред судот во градот Бафало, со обвинение за убиство од прв степен, се вели во соопштението на окружниот обвинител.

Тој се изјаснил за невин. Доколку биде прогласен за виновен, му се заканува максимална казна доживотен затвор без помилување, се вели во соопштението, а официјални лица изјавија дека може да има и повеќе обвиненија против него.

Back to top button
Close