Доналд Трамп прогласен за виновен по сите обвиненија на процесот во Њујорк Казната е до 4 години затвор


Судењето за фалисфикување деловни досиеја и криминална шема за тајни пари е прво од ваков вид за американски претседател во историјата на САДДоналд Трамп е прогласен за виновен за сите 34 точки од обвинението за фалсификување деловни досиеја во криминална шема за тајни пари за да се влијае на исходот од изборите во 2016 година.

Пресудата беше донесена откако поротата расправаше помалку од дванаесет часа во невиденото прво кривично судење против американски претседател. Тоа означува опасен политички момент за Трамп, претпоставениот кандидат за номинација на републиканците, чии бројки на анкетите останаа непроменети во текот на судењето, но може да се намалат во секој момент.

Трамп беше осуден од поротата составена од 12 њујорчани за кривично дело фалсификување деловни досиеја, што го прави кривично дело за едно лице да направи или да предизвика лажни записи во записите со намера да изврши второ кривично дело.

Судијата Хуан Мерчан ќе ја изреќе пресудата на 11 јули.

Во случајот на Трамп, канцеларијата на окружниот обвинител на Менхетен тврдеше дека Трамп лажно ги забележал надоместоците што му ги направил на неговиот поранешен адвокат Мајкл Коен, кој на ѕвездата од филмовите за возрасни Сторми Даниелс ѝ платил 130.000 долари за нејзиното молчење за нејзината афера со Трамп, како „правни трошоци“.

Обвинителството тврди дека фалсификатите биле направени за да се прикрие кршењето на Трамп на изборниот закон на државата Њујорк, што го прави кривично дело промовирањето на изборот на кое било лице на функцијата преку незаконски средства.

Обвинителите делумно тврдеа дека тие незаконски средства биле исплата на 130.000 долари на Даниелс, што всушност било нелегален придонес во кампањата, бидејќи тоа било направено исклучиво во корист на неговата кампања во 2016 година и го надминала ограничувањето за индивидуален придонес од 2.700 долари.

Канцеларијата на окружниот обвинител на Менхетен повика 20 сведоци кои, во текот на четири недели, дадоа докази за тоа како Трамп планирал со таблоидниот магнат Дејвид Пекер и Коен да ги закопаат сметките за аферите со Даниелс и моделот на Плејбој, Карен Мекдугал.

Сведоците – некои пријателски настроени кон Трамп, други отворено непријателски – рекоа дека загриженоста на Трамп за приказната за Даниелс се засили по објавувањето на злогласната лента на Access Hollywood во октомври 2016 година, во која Трамп беше фатен на жежок микрофон како се фали за сексуален напад.

На снимката се гледа како Трамп се фали дека може да ги фаќа жените „за пичка“ без нивна согласност затоа што е познат. Сведоците на судењето сведочеа дека кампањата на Трамп била загрижена дека неговите напори да ја отфрли снимката како „разговор во соблекувалната“ ќе пропаднат доколку излезе на виделина уште поглупаво однесување.

Кога приказната за Даниелс се закануваше да стане широко позната неколку недели пред изборите во 2016 година, Коен тргна во акција и ѝ плати на Даниелс 130.000 долари за да ги купи ексклузивните права на нејзината приказна – со цел да го потисне нејзиното објавување.

По изборите во 2016 година, тврдеа обвинителите, Коен разработил незаконски план за отплата во кој ќе му бидат исплатени 420.000 долари, надуена сума што „заработила“ од даночни причини 130.000 долари и други работи што ги наплаќал Коен.

Back to top button
Close