ДСЗИ: Четири медицински лица од „Ремедика“ во самоизолација по породувањето на жената со ковид-19

Четири медицински лица од приватната болница „Ремедика“ се во самоизолација кои учествувале во породувањето на жената која пред три дена се породила во оваа болница, а за која е утврдено дека е позитивна на коронавирус, соопшти директорката на Државниот санитарен и здравствен инспекторат Иринка Бухова-Сотирова, пренесе 360 Степени.

Се работи за родилката која претходно на 6 овој месец била примена и на Клиниката за гинекологија и акушерство и каде што не открила дека имала контакт со лице кое е позитивно на ковид-19, додека во „Ремедика“ кажала дека во семејството има член со респираторен проблем.

повеќе

Back to top button
Close