Ердоган се закани: Турција ќе ги искористи сите расположливи средства за да го спречи угнетувањето во Газа

Турција ќе ги искористи сите расположливи средства за да го запре угнетувањето во Газа и малтретирањето во Ерусалим од страна на Израел, изјави турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган.

Тој додаде дека Турција работи на обезбедување колективна акција на муслиманските земји ширум светот против угнетувањето во Газа.

Зборувајќи за напорите на Турција за борба против тероризмот, Ердоган рече дека Анкара ќе започне нови операции за да ги попречи и порази обидите за формирање терористичка држава преку нејзината јужна граница со северна Сирија.

„Со нови операции продолжуваме да го кршиме проектот за воспоставување „тероризам“ опколувајќи ја нашата земја од нејзините јужни граници“, рече Ердоган.

Back to top button
Close