ЕУ Ги чека деталите од предлогот на Макрон за да се изјасни

Европската комисија не го коментира предлогот на Емануел Макрон за Европска политичка заедница додека не биде финализиран, процесот засега останува ист, јави дописничката на МИА од Брисел.

По предлогот на францускиот претседател Емануел Макрон во неговиот говор од Стразбур дека за да се интегрира побрзо Украина потребна е Европска политичка заедница, затоа што до полноправно членство Киев ќе треба да чека уште долги години, Европската комисија денеска порача дека не може да го коментира овој став додека не го види целосно формулиран.

Back to top button
Close