ЕУ планира помош од 1,5 милијарди евра месечно за Украина

epa10257040 European Commission President Ursula von der Leyen gives a press conference at the end of the two-day EU Council meeting in Brussels, Belgium, 21 October 2022. EU leaders reached an agreement on Energy prices and agreed to work on measures to contain energy prices. EPA-EFE/OLIVIER HOSLET

 

Европската унија планира да обезбедува помош од 1,5 милијарди евра месечно за Украина во 2023 година за поддршка на таа земја во војната, изјави денеска претседателката на Европската комисија Урсула фон дер Лајен по самитот на ЕУ.
Таа на прес-конференција рече дека тоа ќе биде „предвидлив, стабилен и сигурен прилив на приходи” и додаде дека министрите за финансии на ЕУ се задолжени да развијат соодветен механизам за давање пари на Украина.
На самитот, кој меѓу другото се занимаваше и со војната во Украина, балтичките земји побараа формирање специјален суд за злосторства за време на инвазијата што Русија ја започна на крајот на февруари

Back to top button
Close