ЕУ предупредува дека руската блокада врз Украина за житото може да изгладне илјадници

Руската блокада на украинските пристаништа е закана за снабдувањето со жито за десетици илјади луѓе и мора да биде прекината, предупреди денеска шефот за надворешна политика на ЕУ, Жозеп Борел.

– Тоа е прашање на живот и смрт за многу човечки суштества. И прашањето е дека Русија мора да деблокира и да дозволи извоз на украинско жито, изјави Борел.

Back to top button
Close