ЕУРО: Германците и Шпанците најуспешни, македонската репрезентација дебитира

Одбројувањето до почетокот на ЕУРО 2020 влезе во последната недела спроти премиерниот натпревар меѓу Италија и Турција на 11 јуни во Рим, два дена пред историскиот настап на македонската репрезентација против Австрија во Букурешт.

Титулата европски првак досега ја освојувале десет земји, а најуспешни се Германија и Шпанија, кои по три пати триумфираа во европските финалиња.

Шпанија славеше во 1964, 2008 и 2012 година, а покрај трите европски титули, „црвената фурија“ може да се пофали дека е единствената репрезентација, која успеала да ја одбрани титулата (2008 и 2012).

Три европски титули има и Германија (1972, 1980 и 1996), а германската репрезентација, притоа, е и единствената со три едноподруго пласмани во финалните натпревари (1972, 1976, 1980).

Европски шампиони:

1960 СССР

1964 Шпанија

1968 Италија

1972 Германија

1976 Чехословачка

1980 Германија

1984 Франција

1988 Холандија

1992 Данска

1996 Германија

2000 Франција

2004 Грција

2008 Шпанија

2012 Шпанија

2016 Португалија.

Back to top button
Close