Фестивалот Егзит во јуни на големата сцена во Мајами: Големи имиња го потврдија присуството и во Нови Сад

Фестивалот ЕГЗИТ пристигнува во Мајами! Двократниот европски шампион на фестивалот ќе слета во клубот Спејс Мајами на 20 јуни, еден од водечките светски клубови и епицентарот на електронската музика во Америка. На големиот настан во центарот на метрополата во Флорида, со кој официјално започнува соработката на Егзит со овој клуб, на 20 јуни, ќе настапи ценетиот уметник со холандско-српско потекло Сатори.

Овој настан беше овозможен со фактот дека, благодарение на успешната масовна вакцинација, дури 48 од 50 американски сојузни држави значително се олеснија и многумина ги укинаа сите ограничувања, вклучувајќи ги Тексас, Флорида, Џорџија и многу други. Концертите и спортските настани се одржуваат до 70 000 луѓе, додека дури и со недели по нивното одржување, бројот на заразени случаи не се зголемува, туку брзо се намалува.

„Соединетите држави во моментов се светски лидер кога станува збор за нормализирање на животот и враќање на музичките и спортските настани до нивниот целосен потенцијал. Фактот што благодарение на масовната вакцинација тие се одржуваат без никакви последици по јавното здравје, дава големо охрабрување за рестартирање на светот на музичка индустрија ова лето во земји кои исто така имаат голем процент на вакцинирани “, рече основачот на„ Егзит “, Душан Ковачевиќ.

Спејс Мајами е повеќекратен освојувач на титулата најдобар американски клуб, со посебен акцент на признанието освоено во 2019 година на Меѓународните музички награди за танцување. Оваа година тој влегува во својата 18-та сезона на работа. Настапот на Сатори е само почеток на соработката помеѓу Егзит и овој популарен клуб.

“Ние сме горди што започнавме соработка со еден од најценетите музички фестивали во светот. Одлично е што Србија постигна голем успех во масовната вакцинација и сите сме возбудени што ЕГЗИТ се случува ова лето. Клубот„ Мајами “ќе биде исто така на тврдината Петроварадин, и ќе биде фантастично. Исто така, ќе продолжиме да разменуваме таленти на нашиот фестивал III поени, што ќе се одржи во Мајами во октомври “, рече Давид Синополи, водачот на клубот.

Сатори пристигнува на премиерното појавување на Егзит на американско тло по фантастичниот настап на тврдината Голубац, снимен како дел од проектот InfinitX, и непосредно пред гостувањето на прославата на 20-годишнината од фестивалот ЕГЗИТ, што се планира од 8 до 11 јули на тврдината Петроварадин. Заедно со него, Дејвид Гета, диџеј Снајк, Сабатон, Нина Кравиз, Пол Калкбренер, Тајга, Соломон, Денис Султа, диџеј Тема, Робин Шулц, Асаф Авидан, Сатори, Борис Брејча, Хани Дижон и Hoтешка. Засега го потврдија нивното пристигнување во Нови Сад 82, Медуза, Пол ван Дајк, Артбат, Шек Вес и многу други.

фото exitfest.org

Back to top button
Close