Германскa министерка ја повика Србија да се усогласи со надворешната политика на ЕУ

Beograd, 24. oktobra 2022. – Predsednik Srbije Aleksandar Vucic sastao se danas u Beogradu sa drzavnom ministarkom za evropske poslove i klimatska pitanja Nemacke Anom Lirman. Ambasadorka Nemacke Anke Konrad je prisustvovala sastanku. FOTO TANJUG/ MILOS MILIVOJEVIC/ bg

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ, денес се сретна со германската министерка за европски прашања и климатски прашања, Ана Лирман, со која разговараше за дијалогот меѓу Белград и Приштина, европските интеграции, енергетската криза и климатските промени, јави дописникот на МИА од Белград.

-Претседателот Вучиќ посочи дека Србија е посветена на дијалогот како начин за решавање на сите отворени прашања, без загрозување на нејзините државни и национални интереси, се вели во соопштението од кабинетот на српскиот претседател.

Зборувајќи за енергетската и климатската криза, Вучиќ рече дека Србија во иднина ќе инвестира повеќе во обновливи извори на енергија, „по примерот на бројни германски компании во Србија, кои инвестираа многу во соларни панели, со цел на заштеда и произведство на електрична енергија за свои потреби”.

Министерката Лирман ја повика Србија да се усогласи со надворешната политика и визниот режим на Европската унија, се наведува во соопштението.

Back to top button
Close