Гутереш ги повика Хутите и САД да се усогласат со резолуцијата на ОН

По воените напади предводени од САД насочени против бунтовниците Хути во Јемен, поддржани од Иран, генералниот секретар на ОН Антонио Гутереш ги повика двете страни да се усогласат со резолуцијата на Советот за безбедност на ОН.

Нападите на Хутите врз трговски бродови се неприфатливи, рече Гутереш денеска во Њујорк, соопштија ОН.

– Тие ја загрозуваат безбедноста и безбедноста на глобалните синџири на снабдување и имаат негативно влијание врз економската и хуманитарната ситуација ширум светот, додаде тој.

Гутереш ги повика бунтовниците да се придржуваат до резолуцијата усвоена од Советот за безбедност на ОН оваа недела со која се повикува на итен прекин на нападите.

Во исто време, сите земји-членки на ОН кои ги бранеа своите бродови мора да се придржуваат до меѓународното право, како што е наведено во резолуцијата, продолжи Гутереш.

Тој ги повика „сите инволвирани страни да не ја ескалираат уште повеќе ситуацијата во интерес на мирот и стабилноста во Црвеното Море и поширокиот регион“.

САД и Велика Британија, со поддршка на Холандија, Канада, Бахреин и Австралија, почнаа воени напади како одговор на нападите на бунтовниците Хути врз трговските бродови во Црвеното Море.

Нападите предизвикаа остри критики од Иран и Русија, како и лути реакции од бунтовниците Хути, пренесува ДПА.

Back to top button
Close