Хрватска протера 24 вработени во руската амбасада

Хрватска протера 24 вработени во руската амбасада поради руската инвазија на Украина и „бруталната агресија“, соопшти хрватското Министерство за надворешни работи.

Во соопштението, Министерството рече дека рускиот амбасадор бил повикан на протест поради „бруталната агресија врз Украина и бројните злосторства извршени таму“. Во соопштението од Министерството се додава дека  руската страна била информирана за намалување на административно-техничкиот персонал на амбасадата во Загреб.

 

 

Back to top button
Close