Хрватска прв полуфиналист, Бразил елиминиран во четвртфиналето

epa10357476 Players of Croatia celebrate winning the penalty shoot out of the FIFA World Cup 2022 quarter final soccer match between Croatia and Brazil at Education City Stadium in Doha, Qatar, 09 December 2022. EPA-EFE/Neil Hall

Репрезентацијата на Хрватска е прв полуфиналист на Светското фудбалско првенство 2022, откако вечерва по голема борба го совлада Бразил на пенали.

Натпреварот во Ал Рајан по основните 90 минути заврши без победник 0:0. Во судиското надополнување од првото продолжение Бразил преку Нејмар поведе со 1:0. Хрватска се избори за пенали со голот на Бруно Петковиќ во 117.минута.

Во пенал рулетот Хрватите беа максимални прецизни. Погодија Влашиќ, Мајер, Модриќ и Оршиќ. Кај Бразилците реализира Каземиро и Педро, додека Родриго и Маркињос не беа прецизни.

Најзаслужен за пласманот на Хрватска во полуфиналето е голманот на Динамо Загреб, Доминик Ливаковиќ кој покрај одбранетиот пенал на Родриго во серијата удари од 11 метри, во неколку наврати ја спаси својата репрезентација.

Вечер на Мундијалот во Катар е второто четвртфинале во кое се среќаваат Холандија и Аргентина

Back to top button
Close