Илјадници луѓе во Прага побараа оставка од чешката Влада

epa10211583 People protest to demand the resignation of the Czech government and for early parliamentary elections in Wenceslas Square in Prague, Czech Republic, 28 September 2022. According to Czech police, tens of thousands of participants attended a protest calling for the government to resign, while demanding mitigation of the energy crisis and repair of the damage. EPA-EFE/MARTIN DIVISEK
Илјадници демонстранти повторно се собраа денеска во главниот град на Чешка за да побараат оставка од Владата поради неуспехот да се справи со енергетската криза и помошта што и е дадена на Украина.

Иако денот е празник, протестот, кој ги обедини екстремно десничарските и левичарските групи, беше помал од 70.000 луѓе кои се собраа на 3 септември на централниот плоштад во Прага со исти барања. Веејќи национални знамиња, демонстрантите денеска извикуваа „Оставка, оставка!” и „Прво Чешка” во стилот на слоганот на поранешниот американски претседател Доналд Трамп.

Тие ја критикуваат прозападната коалициска влада на конзервативниот премиер Петр Фиала за поддршка на санкциите против Русија и за недоволна помош за домаќинствата и бизнисите поради високите цени на енергијата. Некои се против членството на Чешка во ЕУ и НАТО, па дури и во ОН и Светската здравствена организација.

Помали протести се одржаа и во неколку други големи градови во Чешка

Back to top button
Close