Иран ги демантира информациите за претстојна испорака на борбени авиони Су-35 од Русија

Иранските власти ги демантираа информациите дека ќе има испорака на нови руски борбени авиони Су-35 во Иран, јави ДПА.

Според информативниот сајт „Фарару“, информациите во иранските медиуми дека земјата во следните неколку дена ќе ги добие авионите од најновата генерација се лажни.

Медиумите ја цитираат новинската агенција СНН, која е блиска до Корпусот на гардата на Исламската револуција на Иран. Самата агенција ја демантираше пораката на својата страница на Телеграм по барање од Министерството за одбрана.

Back to top button
Close