(ИЗБОР) Албански медиуми: Дијалогот Косово –Србија на маса во Брисел; НАТО го вклучува Косово во извештај; во Албанија се одржува воената вежба „Defender Europe 2023“

На денешниот состанок на Советот за надворешни работи на Европската унија во Брисел, министрите на земјите членки ќе разговараат за ситуацијата во регионот на Западен Балкан, вклучително и дијалогот Косово – Србија, а во Албанија еден од главните настани е одржувањето на вежбата „Defender Europe 2023“. Ова се само дел од темите, од редакцискиот избор на ЦИВИЛ Медиа од албанските медиуми во регионот.

КОСОВО

Коха: Дијалогот Косово-Србија, тема на средбата на состанокот на министрите за надворешни работи на ЕУ

„На денешниот состанок на Советот за надворешни работи на Европската унија во Брисел, министрите на земјите членки ќе разговараат за ситуацијата во регионот на Западен Балкан.

Ќе им се придружат и министрите за надворешни работи од шесте земји од Западен Балкан.

Според најавите од Европската унија, главни теми кои ќе бидат на дневен ред се процесот на нормализирање на односите меѓу Косово и Србија, ситуацијата во Босна и Херцеговина, регионалната соработка и влијанието на Русија во регионот на Западен Балкан.“, пренесе Коха.

РТВ 21: Косово ќе биде вклучено во извештајот на НАТО

Собранието на Косово соопшти дека делегација предводена од пратеникот Дритон Хисени престојува на вториот ден од работата на пролетната сесија на Парламентарното собрание на НАТО.

„Темите на дискусијата беа истражување и поддршка на Косово во процесите на најголемо вклучување на делегацијата на Собранието на Република Косово во АП на НАТО, како и во институциите и другите меѓународни организации. На седницата на Комитетот за политика, Дритон Хисени го покрена и прашањето за конкретното вклучување на Косово во извештајот на Аудрониус Азубалис „Иднината на политиката на отворени врати на НАТО“, во кој се вклучени и други земји од Западен Балкан. По дискусијата на шефот на делегацијата на Собранието на Косово, известувачот призна дека во овогодишниот извештај ќе го вклучи и Косово“, се наведува во соопштението, пренесува РТВ 21.

Клан Косова: Продолжува судскиот процес против Тачи и другите

„Во просториите на Специјалниот суд во Хаг денеска ќе продолжи судскиот процес против Хашим Тачи, Кадри Весели, Реџеп Селими и Јакуп Красниќи.

Случајот вклучува четворица наводни поранешни високи функционери на Ослободителната војска на Косово: Хашим Тачи, Кадри Весели, Реџеп Селими и Јакуп Красниќи.

Според обвинението, злосторствата претставени во него биле извршени најмалку од март 1998 до септември 1999 година на неколку локации во Косово, како и во Кукс и Чахан, во Северна Албанија.“, пренесе Клан Косова.

АЛБАНИЈА

Телеграфи: Денеска се одржува „Defender Europe 2023“ , Рама: најважната воена вежба на годината

„Албанија денеска по втор пат ја дочекува најголемата воена вежба во Европа, на која ќе се демонстрираат интерактивните способности на САД со сојузничките и партнерските армии на НАТО.

Премиерот Рама го започна денот со објава на социјалните мрежи каде ги поканува сите да се приклучат денеска на најважниот воен настан во годината, каде американски, албански и партнерски војници и воени возила слетуваат во Тирана на плоштадот „Мајка Тереза“.“, пренесе Телеграфи.

Газета Тема: Длабока загуба на 14 мај, 9 приговори до ЦИК! Опозицијата не го признава резултатот во општините каде се гласаше електронски

„Една недела по локалните избори на 14 мај, пристигнаа првите официјални приговори до Централната изборна комисија. До 21 мај, комесарот има регистрирано 9 приговори од политички партии и за општините, каде што изборниот резултат е веќе заверен. Голем број мали партии како што се Движењето за законитост, Демократската христијанска алијанса или Националното единство бараат повторно пребројување на гласовите на општинските совети во Пуке, Лежа, Камез, Драч и Тирана.“, пренесе Газета Тема.

КОЛУМНА

Бота Сот: Бирократи на ниво на улица како креатори на политики

„Многу контакти меѓу граѓаните и владата се случуваат во контекст на поединечни трансакции. Граѓаните аплицираат за бенефиции, станбени бенефиции или дозволи, поднесуваат даночни пријави и повремено се предмет на ревизија. Тие обично треба да се справат со големи организации кои се справуваат со многу поединечни случаи врз основа на административни рутини.“, пишува авторот Мр. Али Хертица во колумната „Бирократи на ниво на улица како креатори на политики“, објавена во Бота Сот.

извор Цивил

Back to top button
Close