Киев: Руските сили гаѓаа повеќе од 30 градови и села низ Украина

Руските сили продолжуваат да ја гаѓаат цивилната инфраструктура во градовите и селата низ Украина, а претседателот Володимир Зеленски рече дека украинските трупи ги одбиваат повторните руски напади врз стратешкиот источен град Бахмут.

Генералштабот на вооружените сили на Украина денеска објави дека руските сили гаѓале повеќе од 30 градови и села низ Украина, изведувајќи пет ракетни и 23 воздушни напади и до 60 ракетни напади во изминатите 24 часа.

Како одговор, украинските воздухопловни сили извршија 32 напади, погодувајќи 24 руски цели, се вели во соопштението.

Како што пишува Радио Слободна Европа, Русија го загуби тлото под нозете во речиси седум недели откако украинските вооружени сили започнаа контраофанзива на североисток, исток и југ. Оваа недела, Кремљ ги започна, како што се верува, најголемите координирани воздушни и ракетни напади од почетокот на руската инвазија на Украина на 24 февруари.

Засилените руски воздушни напади дојдоа откако мостот на Крим, кој има важна стратешка и симболична вредност за Русија во нејзината војна во Украина, беше погоден од, како што вели Москва, камион-бомба на 8 октомври.

Сега се вели дека борбите се особено жестоки во источните региони Доњецк и Луганск, како и во стратешки важната област Херсон на југ. Позициите на јужните сили на Украина вчера беа нападнати неколку пати, а имаше и пукање кај селото Трифонивка (во Херсон), соопшти денеска јужната команда на Вооружените сили на Украина.

Руските сили истрелаа речиси 20 ракети „Град“ од руско производство на десниот брег на реката Днепар во регионот Херсон, се вели во соопштението.

Во своето обраќање синоќа, Зеленски рече дека украинските војници сè уште го држат стратешкиот источен град Бахмут и покрај повторените руски напади, додека ситуацијата во поширокиот регион Донбас останува многу тешка.

Руските сили постојано се обидуваа да го заземат Бахмут, кој се наоѓа на главниот пат што води кон градовите Славјанск и Краматорск. И двете се наоѓаат во регионот на Доњецк. Зеленски, исто така, рече дека руските ракети и беспилотни летала продолжуваат да ги гаѓаат украинските градови, предизвикувајќи уништување и жртви, пренесува РСЕ.

Back to top button
Close