Кличко: Смртта на Навални била планирана да настапи пред конференцијата во Минхен

Градоначалникот на Киев, Виталиј Кличко изјави за ДПА дека времето на смртта на рускиот дисидент Алексеј Навални – само три часа пред закажаниот почеток на Минхенската безбедносна конференција на која присуствуваа главните западни лидери – не е случајност.

„Не мислам дека тоа е случајност“, рече Кличко, кој е поранешен политичар.

Тој го обвини рускиот претседател Владимир Путин за смртта на Навални, велејќи дека Путин командува со се во Русија.

„Тоа е диктатура. Таму секој што не се согласува со Путин е убиен или затворен, истакна градоначалникот на Киев.

Сепак, Кличко се надева дека опозицијата против режимот на Путин сега ќе се зголеми и во Русија.

„Сите се плашат отворено да зборуваат против. Сепак, постои критична маса луѓе кои изгубиле роднини во војната во Украина и се незадоволни од Владата на Путин. Тие не можат да молчат, додаде Кличко.

Back to top button
Close