Кој е новиот македонскиот милионер и е-спортист Мартин Саздов – Сакса

Македонецот Мартин Саздов, познат како „Сакса“ е главна ѕвезда деновиве во медиумите затоа што конечно го освои Светското првенство во Дота 2 со неговиот тим Тундра, кој остана непоразен во текот на цел турнир и загуби само четири мапи, а со триумфот во финалето заработи неверојатни осум милиони долари, се вели во сторијата на Sport 1.mk во која е застапен поширок осврт за овој несекојдневен настан за нашата земја.

По долги години во една од најпопуларните игри во светот на е-Спортот, „Сакса“ конечно го оствари сонот кој го имаат голем број играчи на популарната Дота 2, иако патот до успехот воопшто не му беше лесен, но сепак со неговите квалитети заслужи да биде на врвот.

Саздов е во екипата на Тундра од крајот на февруари, а може слободно да кажеме дека дојде во вистинскио период во моќниот тим, кој освои трето и четврто место пред доаѓањето на „Сакса“ во екипата, по што продолжија успешните резултати и на следните неколку турнири, а тоа беше најава за големиот подвиг кој го направија пред некој ден.

„Сакса“ даде интервју за „госугејмерс“ по настапот на турнир во Стокхолм, каде што го освои третото место со Тундра по болниот пораз од неговиот поранешен тим ОГ, но најуспешниот македонски е-спортист во Дота 2 кажа дека тоа ќе им биде само мотив за да продолжат во вистинска насока како тим и тоа се круниса со освојување на „Д Интернешнл“, односно Светското првенство во Дота 2.

„Не е лош резултат третото место во Стокхолм, меѓутоа разочарани сме затоа што бевме во одлична форма и можевме да го освоиме турнирот, сепак во последните денови не игравме најдобро и пристигна казната“, вели македонскиот спортист.

Македонскиот играч во интервјуто доби прашање да направи споредба меѓу тимот на ОГ во кој беше тој и сегашната структура на екипата.

„Можеби филозофијата во тимот е слична, но начинот на кој игра оваа екипа е поразличен од некои претходни изданија на ОГ. Тимот е фокусиран на нивните главни играчи за да имаат добра игра. Тие дефинитивно се едни од најдобрите тимови во моментов и ќе биде предизвик за некој да ги победи“, кажа „Сакса“.

Исто така, „Сакса“ зборуваше за тоа колку е популарен е-Спортот во Македонија, кој во последните години добива популарност кај младите генерации, но сепак за жал не е на нивото на останатите спортови како фудбалот, кошарката, ракометот и други.

„Е-спортот не е многу популарен во Македонија. Дота 2 е популарна само меѓу момците од 20 до 35 години, но не е премногу застапен и кај новите генерации. Ме препознаваат некои луѓе од време на време, но мислам дека голем дел од нив ме знаат поради тоа што сум единствен играч кој игра на големи турнири во моментов“, вели Саздов во неговото интервју пред неколку месеци.

Најуспешниот македонски еспортист во Дота 2 кажа и како сака да си го поминува слободното време, затоа што не му е Дота 2 сè во животот.

„Сакам да гледам цртани филмови, да одам на прошетки, да го минувам времето со семејството, девојка ми или пријателите, а правам и многу други работи“, открива ѕвездата на Тундра.

Ова беше трет настап на „Сакса“ на Светското првенство во Дота 2 и конечно ја доби првата титула на големиот турнир и тоа дефинитивно е најголемото достигнување на било кој македонски е-спортист досега.

Е-спортот е потврден како национален спорт од јануари оваа година со препознавањето на Македонската е-спорт Федерација (МЕСФ) и нејзиното признавање од страна на АМС, додека е-Спорт федерацијата активно работи од 2005 година и е препознаена како 66. членка на Меѓународната е-спорт федерација.

Мартин Саздов – Сакса, 27-годишен гејмер од Свети Николе, за кого пред неколку дена слушна целиот свет, откако неговиот тим победи на Интернационалниот ,,Дота 2” турнир во Сингапур, и освои 8.518.822 долари, стана едно од најпребаруваните имиња на интернет кај нас.

Кое е момчето, кое стана најдобра ,,Дота 2” играч на светот, кое со својот тим ,,Тундра Еспортс” ја освои милионската награда?

Од она кое може да се прочита во неговата биографија, како што пишува Фокус, објавена на страницата Liquipedia Dota 2, тој играл видео игри уште кога бил тригодишно дете.

Започнал да игра ,,Дота” на свои десет години, и се повеќе се усовршувал. Кога забележал дека има голем напредок, решил да го остави универзитетот, и да се посвети целосно на ,,Дота 2”.

Во 2015 година го доживеал првиот значаен успех, кога со неговиот тогашен тим ,,4 clover & lepricon” освоил 65.000 долари.
Во 2016 година прво со тимот ,,Digital chaos” освоил 3.427.126 долари, а потоа истата година, со истиот тим освоил уште 250.000 долари на натпревар.

Во 2017 година се спомнуваат освоени 125.000 долари, а пак во 2019 година во два наврати освојувал по 125.000 долари со своите тимови.

Во 2020 година исто така два пати освоил награди, и тоа првин 125.000 долари, а потоа 100.000 долари.
Лани со тимот ,,ОГ” освоил 1.000.500 долари, а пак годинава со тимот Тундра Еспортс брилираше со наградата од 8.518.822 долари.

Околу тоа кој е приватно Сакса, во биографијата е наведено дека тој е највисокиот играч на професионалната ,,Дота 2” сцена, со 2.03 метри висина.

Пишува дека тој станал првиот македонски играч кој учествувал на интернационалниот натпревар во 2016 година.
Името Сакса го добил во раните години кога започнал да игра ,,Дота”.

Прво добил златно членство, но сметката му била хакирана. Откако бил пронајден хакерот, добил нова сметка со името Сакса, кое го користи до денес.

Back to top button
Close