Кои се јеменските бунтовници Хути и зошто напаѓаат бродови?

Би-Би-Си Њуз

Кои се јеменските бунтовници Хути и зошто напаѓаат бродови?

Бунтовниците Хути, кои контролираат големи делови од Јемен, предупредија дека ќе ги нападнат сите бродови што пловат низ Црвеното Море на пат кон Израел.

Во ноември, тие киднапираа товарен брод со врски со израелски имот во Црвеното Море.

Во изминатите два месеци тие нападнаа уште неколку трговски бродови со проектили и беспилотни летала.

 

Како Хутите нападнаа израелски цели

Откако израелската одмазда против Газа започна на 19 октомври, Хутите истрелаа неколку проектили и беспилотни летала кон Израел.

САД соопштија дека нивните воени бродови во Црвеното Море пресретнале некои од нив, додека други слетале во Црвеното Море или на египетска територија.

Хутите објавија фотографии на кои се гледа како нивните борци киднапираат брод во Црвеното Море на 21 ноември.

Во ноември 2023 година, Хутите запленија, како што тврдеа, израелски товарен брод во Црвеното Море и го транспортираа до локација во близина на брегот на Јемен.Израел тврди дека бродот не е израелски и дека на него немало Израелци, но непотврдени извештаи сугерираат дека бродот можеби имал израелски сопственик.

Од 3 декември Хутите нападнаа неколку трговски бродови во Црвеното Море со беспилотни летала и балистички ракети од блискиот брег на Јемен, кој го контролираат.

Американски, британски и француски бродови пресретнаа многу од овие проектили, но голем број бродови сепак беа погодени.

Медитеранската бродска компанија, најголемата светска бродска компанија, соопшти дека ги пренасочува сите свои бродови подалеку од Црвеното Море.

Истото го направија и француската компанија CMA CGM, данската бродска компанија Maersk, германската компанија Hapag Lloyd и нафтената компанија British Petrol.

„Овие напади, иако ги започнаа Хутите од Јемен, се целосно овозможени од Иран“, рече Сентком, кој води воени операции на Блискиот Исток за американската војска.

САД предложија поморска работна група за заштита на трговската морнарица од понатамошни напади на Хутите.

 

Кои се Хутите и која е нивната цел?

Хутите се вооружена група од Јемен од редовите на локалното шиитско муслиманско малцинство – Заиди.

Групата е формирана во 1990-тите за да се бори против она што тие го доживуваат како корупција на тогашниот претседател Али Абдула Салех.

Името го добиле по основачот на движењето Хусеин Ал Хути.

Тие се нарекуваат и Ансар Алах, или Божји партизани.

По американската инвазија на Ирак во 2003 година, Хутите го усвоија слоганот: „Господ е голем. Смрт за Америка. Смрт за Израел. Проклетство на Евреите, победа на исламот“.

Тие се сметаат себеси за дел од „Оската на отпорот“ против Израел, Америка и поширокиот Запад предводена од Иран – заедно со Хамас и Хезболах.

Ова објаснува зошто Хутите сега напаѓаат бродови на пат кон Израел во Заливот, вели Хишам Ал Омеиси, експерт за Јемен од Европскиот институт за мир.

„Тие всушност се борат против империјалистите сега, тие се борат против непријателите на исламската нација“, вели тој.

„Тоа доби добар одговор од нивната база.

 

Како Хутите зазедоа големи делови од Јемен?

Хутите добија голема политичка моќ во Јемен на почетокот на 2014 година, кога се кренаа против наследникот на Али Абудала Салех како претседател, Абдрабух Мансур Хади.

Откако постигнаа договор со Салех, поранешен непријател, тие сакаа да го вратат на власт.

Тие ја освоија провинцијата Сада во северен Јемен и го зазедоа главниот град Сана на почетокот на 2015 година, принудувајќи го претседателот Хади да побегне во странство.

Саудиска Арабија, соседот на Јемен, воено интервенираше во обид да ги собори Хутите и да го врати претседателот Хади на власт.

Ја доби поддршката од Обединетите Арапски Емирати и Бахреин.

Хутите ги одбија нивните напади и продолжија да контролираат големи делови од Јемен.

Тие го убија Али Абдула Салех во 2017 година кога тој се обиде да ја смени страната и да им се придружи на Саудијците.

 

Кој ги поддржува бунтовниците Хути?

Хутите се угледуваат на шиитската вооружена група од Либан, Хезболах.

Хезболах им обезбедува обемна воена експертиза и обука од 2014 година, според американскиот тинк-тенк Центар за борба против тероризмот.

Хутите исто така го сметаат Иран за сојузник, бидејќи Саудиска Арабија е нивен заеднички непријател

Иран е осомничен дека ги снабдувал бунтовниците Хути со оружје.

САД и Саудиска Арабија тврдат дека Иран им ги испратил балистичките ракети што Хутите ги испукаа кон саудискиот главен град Ријад во 2017 година, но кои беа соборени.

Саудиска Арабија, исто така, го обвини Иран за испраќање крстосувачки ракети и беспилотни летала користени од Хутите за напади врз саудиските нафтени инсталации во 2019 година.

Хутите истрелаа десетици илјади проектили со краток дострел кон Саудиска Арабија, а исто така нападнаа цели во Обединетите Арапски Емирати.

Испраќањето на ова оружје е кршење на ембаргото за оружје на Обединетите нации.

Иран негираше дека го сторил тоа.

 

Колку се моќни Хутите и колкав дел од Јемен контролираат?

Официјалната влада е Претседателскиот совет, на кој претседателот Абдрабух Мансур Хади ги пренесе овластувањата во април 2022 година.

Нејзиното седиште е во главниот град на Саудиска Арабија, Ријад.

Сепак, поголемиот дел од населението во Јемен живее во области контролирани од Хутите, а организацијата собира даноци во северниот дел на земјата, а исто така печати пари.

Советот за безбедност на Обединетите нации го цитира експертот Хути, Ахмед Ал Бахри, кој вели дека до 2010 година Хутите имале меѓу 100.000 и 120.000 следбеници, составени од вооружени војници и невооружени поддржувачи.

ОН, исто така, соопштија дека речиси 1.500 деца регрутирани од јеменските Хути загинале во борбите во 2020 година, а стотици други беа убиени следната година.

Хутите контролираат големи делови од брегот на Црвеното Море, од каде вршат напади врз бродови.

Ал Омеиси вели дека овие напади им помогнале во нивните сегашни мировни преговори со Саудиска Арабија.

„Со тоа што им покажаа на Саудијците дека всушност можат да го затворат Баб Ал Мандаб – теснецот во Црвеното Море – тие вршат поголем притисок врз Саудијците кога им бараат отстапки“, вели тој.

Back to top button
Close