Кулеба до НАТО: Дајте ни оружје, ние ќе ги жртвуваме нашите животи, а војната ќе остане во рамките на Украина

Украина ќе продолжи да го притиска западот да воведе ембарго на руските нафта и гас, изјави министерот за надворешни работи Дмитро Кулеба пред денешното обраќање до 30-те членки на НАТО, додека Европската Унија вети петти пакет санкции за Русија до утре.

„Ќе продолжиме да инсистираме на целосно ембарго на нафта и гас. Мислам дека договорот што го нуди Украина е фер: дајте ни оружје, ние ќе ги жртвуваме нашите животи, а војната ќе остане во рамките на Украина“, изјави Кулеба.

Тој особено ја повика Германија да забрза со испораките на оружје во Украина, барајќи авиони, противвоздушни и антибродски системи, проектили и оклопни возила.

„Има три точки во мојата агенда кога ќе разговарам со сојузниците; оружје, оружје и оружје. Не правиме разлика помеѓу дефанзивно и офанзивно оружје, секое оружје може да се искористи за одбрана на Украина“, дециден е Кулеба.

Шефот за надворешна политика на ЕУ, Хосеп Борел, вчера призна дека од почетокот на инвазијата, Брисел ѝ платил 35 милијарди евра на Русија за енергенсите, а на Украина ѝ дал воена помош од само една милијарда евра. Руската компанија „Газпром“ потврди дека ќе продолжи со испораките на природниот гас во Европа, согласно барањата на муштериите.

Back to top button
Close