Македонија гласаше во ОН за прекин на огнот во Газа

Генералното собрание на ОН во вторникот гласаше со големо мнозинство за барање хуманитарен прекин на огнот во Газа како силна демонстрација на глобална поддршка за ставање крај на војната меѓу Израел и Хамас. Гласањето ја покажува и зголемената изолација на САД и Израел.

Гласањето во 193-члената светска организација беше 153 „за“, 10 „против“ и 23 „воздржани“. Поддршката беше поголема отколку за резолуцијата од 27 октомври која повикуваше на „хуманитарно примирје“ што ќе доведе до прекин на непријателствата, каде гласањето беше 120 „за“ и 14 „против“ и 45 воздржани.

Меѓу оние држави кои гласаа за резулуцијата беше е Македонија. При гласањето во октомври Македонија беше воздржана. Од десетте земји кои беа против реозлуцијата, освен САД и Израел, се уште две земји од ЕУ – Австрија и Чешка, а другите се Гватемала, Либерија, Микронезија, Науру, Папуа Нова Гвинеја и Парагвај.

Меѓу земјите членки на ЕУ воздржани беа само Бугарија, Германија, Унгарија, Италија, Литванија, Романија и Словачка. Воздржана беше и Велика Британија. Убедливото мнозинство земји на ЕУ гласаше во полза на резолуцијата.

Откако Соединетите Држави ставија вето на резолуцијата во Советот за безбедност во петокот со која се бара хуманитарен прекин на огнот, арапските и исламските нации повикаа на итна седница на Генералното собрание од 193 члена за да се гласа за резолуција со истото барање.

За разлика од резолуциите на Советот за безбедност, резолуциите на Генералното собрание не се правно обврзувачки. Но, пораките на собранието „се исто така многу важни“ и го одразуваат светското мислење, изјави во понеделникот портпаролот на ОН Стефан Дужарик.

Гласањето на Генералното собрание ја одразува растечката изолација на Соединетите Држави бидејќи одбиваат да се приклучат на барањата за прекин на огнот. Повеќе од Обединетите нации или која било друга меѓународна организација, САД се сметаат за единствениот ентитет способен да го убеди Израел да прифати прекин на огнот како негов најблизок сојузник и најголем снабдувач на оружје.

Сепак, на построг јазик од вообичаено, претседателот Џо Бајден пред гласањето предупреди дека Израел ја губи меѓународната поддршка поради неговото „недискриминирачко бомбардирање“ на Газа.

„Мислам дека тоа ќе испрати порака до Вашингтон и до другите“, им рече на новинарите Ријад Мансур, палестинскиот амбасадор во Обединетите нации, пред гласањето. Тој рече дека барањето од Обединетите нации, без разлика дали тоа е Советот за безбедност или Генералното собрание, треба да се гледа како обврзувачко.

Во резолуцијата се изразува „голема загриженост за катастрофалната хуманитарна ситуација во Појасот Газа и страдањата на палестинското цивилно население“, и се вели дека Палестинците и Израелците мора да бидат заштитени во согласност со меѓународното хуманитарно право.

Исто така, резолуцијата бара од сите страни да се усогласат со меѓународното хуманитарно право, „особено во однос на заштитата на цивилите“ и повикува на „итно и безусловно ослободување на сите заложници, како и обезбедување хуманитарен пристап“.

Во резолуцијата не се споменува Хамас, чии милитанти убија околу 1.200 луѓе и киднапираа околу 240 во ненадејниот напад во Израел на 7 октомври, што ја започна војната.

Еден амандман предложен од Соединетите Држави додаваше став во кој се наведува дека собранието „недвосмислено ги отфрла и ги осудува грозоморните терористички напади на Хамас“.

Вториот амандман предложен од Австрија додаваше дека заложниците се „држат од Хамас и други групи“ и треба „веднаш да бидат ослободени“.

И двата амандмани не го добија потребното мнозинство за да бидат изгласани.

Војната донесе невидена смрт и уништување, при што голем дел од северниот дел на Газа е уништен, повеќе од 18.000 Палестинци се убиени според Министерството за здравство управувано од Хамас, 70% од нив наводно се деца и жени, а над 80% од населението од 2,3 милиони се внатрешно разбегани од нивните домови. (Независен)

Back to top button
Close