Макрон до Нетанјаху: Потребен „траен прекин на огнот“ во Газа

Францускиот претседател Емануел Макрон побара „траен прекин на огнот“ во Газа за време на телефонски разговор со израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху.

Макрон нагласил дека е неопходно да се постигне траен прекин на огнот во Газа „со помош на сите регионални и меѓународни партнери“, соопшти Елисејската палата.

Франција во наредните денови ќе преземе заеднички чекори со Јордан на полето на хуманитарните активности во палестинската енклава, се додава во соопштението.

Back to top button
Close