Макрон: Состанокот на Европската заедница испраќа порака за „единство

Инаугуративниот состанок на 44-члената Европска политичка заедница во Прага го покажува „единството“ на континентот додека се бори со последиците од руската војна против Украина. Тоа го нагласи денеска во Прага францускиот претседател Емануел Макрон.

„Целта е пред се да споделиме заедничко читање за ситуацијата што влијае на нашата Европа и исто така да изградиме заедничка стратегија“, рече Макрон на почетокот на самитот

Back to top button
Close