Максим тврди дека Оливер пола полиција му ја пратил, ама кумановци кичма не виткале

Независниот кандидат за градоначалник на Куманово, Максим Димитриевски, во вечерашното гостување на Телма изјави дека ќе победи на локалните избори, и покрај, како што вели, притисоците од власта.

-Притисоците во Куманово нема да поминат. Ги има, евидентни се, пола МВР е во Куманово веќе, но не е важно. Ние кумановци не виткаме кичма. Не менуваме историја и не дозволуваме да ни бришат плочи, не дозволуваме да ни бришат минато. Дефинитивно ќе продолжиме да правиме прогрес за нашиот град и нашите граѓани, бидејќи тие го заслужуваат тоа – рече Димитриевски.

Тој одлучи да настапи како независен кандидат без да ја почека одлуката на матичната партија СДСМ, која после тоа го исклучи од членството, а во Куманово одлучи да истрча со Оливер Илиевски.

-И јас учествував во кампањата кога градоначалник стана Димитриевски со надеж дека програмата ќе се реализира, но тоа не е направено. Во партијата имаше воспоставено мерит-систем за избор на кандидат за градоначалник и јас бев на прво место според постигнатите резултати на позициите што сме ги имале – рече Илиевски, посочувајќи дека бил награден како најдобар работник во банката каде своевремено работел.

Back to top button
Close