Марин ле Пен ќе се кандидира на парламентарните избори во Франција

Лидерката на француската десница Марин Ле Пен ја објави својата кандидатура за парламентарните избори во јуни, по неколкунеделниот молк откако минатиот месец ги загуби претседателските избори од Емануел Макрон, пренесуваат британските медиуми.

-Се надевам дека ќе имаме силно присуство во парламентот за повторно да се бориме против социјалната политика што сака да ја води Емануел Макрон, рече Ле Пен, додавајќи дека ќе се кандидира за реизбор во нејзината изборна единица во департманот Па-де-Кале.

Ле Пен изјавата ја даде за време на посетата на градот Хенен-Бомон, на прославата на Денот на победата, годишнината од победата на сојузниците во 1945 година над нацистичка Германија во Втората светска војна.

Back to top button
Close