Медведев ги загуби последните четири натпревари против играчи од Топ 10

epa10114907 Daniil Medvedev of Russia reacts after he lost a set against Nick Kyrgios of Australia during the men’s ATP National Bank Open tennis tournament in Montreal, Canada, 10 August 2022. EPA-EFE/ANDRE PICHETTE

 

Првиот светски рекет Данил Медведев (Русија) ноќеска го загуби со мечот со седмиот на ранг-листата Стефанос Циципас (Грција) во полуфиналето на Мастерсот во Синсинати – 6:7, 6:3, 3:6.

За Русинот ова е четврти последователен пораз во мечеви со топ 10 играчи. Претходно на Австралија опен и во Акапулко загуби од Рафаел Надал, додека во Мајами од Хуберт Хуркач.

Ова е најдолгата серија на порази на Медведев против топ 10 тенисери во последниве три години.

Оваа сезона билансот на Медведев со првите десет е 3:4, а во неговата кариера билансот е 29:28.

Back to top button
Close