Меркел: И натаму сме на почетокот на пандемијата

Германската канцеларка Ангела Меркел изјави дека „можеме да бидеме среќни“ со постигнувањата во борбата против коронавирусот.

Таа денеска им се заблагодари на граѓаните на Германија и оцени дека контролата над пандемијата е подобра, но истакна дека општеството е сè уште на почетокот на пандемијата.

Меркел сè уште не може да потврди дали ќе биде физички присутна на планираниот самит на Г7 во САД, рече нејзината портпаролка, додавајќи дека тоа ќе зависи од тоа како се развива пандемијата.

Back to top button
Close