„Ми треба маж покрај мене, а не историска личност“

Олена Зеленска цврсто верува дека украинскиот претседател Зеленски има доволно енергија и тврдоглавост да ја помине оваа војна.

Во интервју за британската медиумска компанија Би-Би-Си, првата дама на Украина Олена Зеленска зборуваше за емотивното влијание на војната врз нејзиното семејство.

Ова можеби е малку себично, но ми треба сопруг покрај мене, а не историска личност“, рече таа меѓу другото.

На семејството му недостига да поминува време заедно, а несигурноста на животот во војна, исто така, има емоционален данок.

„Мојата ќерка има 19 години. Младите сонуваат за патување, за нови искуства и емоции. Таа ја нема таа можност“ вели Зеленска.

Кога Русија ја нападна Украина во февруари 2022 година, Олена Зеленска со месеци се криеше на тајни локации со нејзината ќерка и синот (10). Тоа беше време на постојан адреналин, но „требаше да се смири“, пренесува словенечки Дело.

Војната ја стави поранешната сценаристка (таа и нејзиниот иден сопруг се запознаа во средно училиште) во центарот на вниманието, а таа често патува низ светот за да се сретне и да им се обрати на светските лидери.

Украинската прва дама се фокусираше и на помагање на Украинците да се справат со психолошките ефекти од војната. Таа подготвува посебен настан во Киев, чија централна тема ќе биде менталното здравје. Вториот водител ќе биде британскиот актер и писател Стивен Фрај, истакнат борец за проблеми со менталното здравје.

„Навистина се надевам дека можам да инспирирам некого, да дадам надеж или совет и со сопствен пример да докажам дека живееме, работиме, одиме напред. Никој не може да знае што го чека. На крајот на краиштата, никој не можеше да замисли дека во 21 век ќе започне таква сурова и крвава војна среде Европа“, рече таа.

Таа е цврсто убедена дека претседателот Володимир Зеленски има доволно енергија и тврдоглавост да ја помине оваа војна.

„Верувам во него и го поддржувам. Тој е силна и издржлива личност. И таа издржливост е она што ни треба на сите во моментов“.

Back to top button
Close