Мицотакис и Мицкоски ќе седат на иста маса но нема да разговараат , туку ќе бидат гости на вечерата во Белата куќа

Претседателот на Владата Христијан Мицкоски заедно со министерот за одбрана Владо Мисајловски, министерот за надворешни работи и трговија Тимчо Муцунски, како и министерот за внатрешни работи Панче Тошковски се во официјалната посета на САД, каде ќе бидат дел од одбележувањето на 75 години од основањето на НАТО, а ќе остварат и повеќе средби со државници, но и со бизнисмени, како и со нашинци од дијаспората. Премиерот Мицкоски вчера информираше дека ќе биде најавена и нова инвестиција.

– Следниве неколку дена во Вашингтон и во Њујорк ќе престојува владина делегација која што ќе ја предводам јас, а во нејзин составен дел се и министрите за надворешни работи, внатрешни работи и одбрана. Ќе бидеме дел од настанот кој што ќе прославува 75 години од постоењето на НАТО алијансата. Она кое што сакам исто така да го потенцирам се големиот број билатерални средби кои што ќе ги имам заедно со државници на земји кои што се членки на НАТО алијансата, во деновите кои што следат, но исто така во деновите кои следат ќе имам средби со бизнис заедницата овде во САД, каде што ќе ги презентирам потенцијалите кои што ги нуди Македонија за инвестирање, рече Мицкоски во видео пораката до јавноста.

Мицкоски ќе присуствува и на вечерата во Белата куќа организирана за лидерите, а министерот за надворешни работи и надворешна трговија Тимчо Муцунски и министерот за одбрана Владо Мисајловски ќе присуствуваат на специјални вечери организирани од државниот секретар Етони Блинкен и секретарот за одбрана Лојд Остин.

Не е познато дали ќе има тет-а-тет средба меѓу Мицкоски и грчкиот премиер Кирјакос Мицотакис кој исто така ќе биде присутен во Белата куќа на вечерата што ја приредува американскиот претседател Џо Бајден.

Грчките медиуми денеска ја објавија агендата на грчкиот премиер Кирјакос Мицотакис на Самитот на НАТО во Вашингтон.

Мицотакис во Вашингтон и надвор од официјалната програма на НАТО, ќе има средби со членови на Конгресот, а поканет е од тинк-тенкот Совет за надворешни односи, каде во вторник ќе разговара со поранешниот американски амбасадор во Атина Даниел Спекхард. Грчкиот премиер исто така во среда во рамките на Јавниот форум на НАТО ќе разговара со поранешната заменик-советничка за национална безбедност на САД Надија Сендлоу. По Самитот на НАТО, Мицотакис ќе замине во Њујорк, каде во петок ќе има средба со генералниот секретар на ОН, Антонио Гутереш, во врска со мандатот на Грција во Советот за безбедност, но и за кипарското прашање.

Мицкоски и Мицотакис ќе седнат на иста маса на вечерата во Белата куќа, додека билатерална средба меѓу двајцата премиери засега не е најавена

Back to top button
Close