Министерство за здравство на Хамас: Во Газа од почетокот на војната досега загинаа 21.978 луѓе

Палестинското Министерство за здравство на Хамас денеска соопшти дека 21.978 луѓе загинале во израелските воени операции во Појасот Газа од почетокот на војната на 7 октомври.

Во оваа бројка се и 156 луѓе кои загинаа во последните 24 часа, соопшти Министерството.

Како што се додава, од 7 октомври досега на таа палестинска територија се повредени 57.697 луѓе.

Back to top button
Close