Најмалку 14 лица убиени од непознати напаѓачи во бар во Совето

epa08913302 Police officers seen during SAPS (South African Police Force) operations to enforce the level 3 national lockdown in Hillbrow, Johannesburg, South Africa, 31 December 2020. The level 3 lockdown was implemented due to second wave of infections sweeping across the country many of which are cases of a new variant of the Corivd-19 Corona virus 501.v2, a mutated SARS-CoV-2 variant which holds a higher transmission rate. South Africa is the first African nation to pass one million infections. EPA-EFE/KIM LUDBROOK
Најмалку четиринаесет лица се убиени, а тројца се тешко повредени синоќа во бар во Совето, предградие на Јоханесбург по масовно пукање.

Властите ги истражуваат извештаите дека група мажи пристигнале со минибус и отвориле оган врз лица во објектот. Засега не се познати причините за нападот.

Четворица повредени, од кои тројца потешко, се пренесени во болница.

Од бројот на чаури од голем калибар на местото на злосторството, може да се заклучи дека имало повеќе напаѓачи и неселективно пукале во луѓето во барот, јавија локалните медиуми.

Back to top button
Close