Најмалку 20 деца загинаа во пожар во централна Гвајана

Најмалку 20 деца загинаа во пожар во интернат во рударскиот град Махдија во централна Гвајана, соопштија локалните власти.

Во соопштението се наведува дека бројот на загинати се искачи на 20, а неколку луѓе се повредени во пожарот во средното училиште Махдија.

„Ова е голема катастрофа. Ужасно е, болно е“,изјави претседателот Ирфан Али.

Пожарот избувнал нешто по полноќ, а зафатил дом за ученици во средно училиште и ги заробил децата.

Службите за итни случаи се борат да го локализираат пожарот поради лошите временски услови, велат од владата, пренесува Би-Би-Си.

Неколку лица се повредени, а дел од повредените ќе бидат пренесени во главниот град Џорџтаун, каде што е формиран специјален центар. ссм/

фото: Твитер принтскрин

Back to top button
Close