Најмалку 353 деца во Украина загинаа како резултат на руската инвазија, тврдат украинските власти

Убиени се најмалку 353 деца во Украина, а повредени се над 665 млади лица, како резултат на руската инвазија, соопшти денеска украинското Обвинителство за малолетници, јави Си-ен-ен.

Најмногу повредени се регистрирани во Доњецк, Харков и во Киев, наведуваат оттаму.

Како што пишува во соопштението, најмалку 2.138 образовни институции се оштетени, од нив 221 се апсолутно уништени.

Back to top button
Close