Натпреварувачки календар на Светското првенство 2022

epa10314898 Soccer themed illuminations are displayed along a road in Doha, Qatar, 19 November 2022. The FIFA World Cup 2022 will take place from 20 November to 18 December 2022 in Qatar. EPA-EFE/NEIL HALL
Светското фудбалско првенство во Катар ќе биде отворено денес, по традиција со натпревар во кој ќе игра домаќинот. Противник на Катар ќе биде Еквадор. Средбата ќе се одржи на стадионот „Ал Бајт“ во Ал Хор со почеток во 17 часот.

Натпреварите од групната фаза на Светското првенство во 2022 година ќе се одржат од 20 ноември до 2 декември.

Осминафиналните средби ќе се играат од 3 до 6 декември.

Четвртфиналната фаза е закажана за 9 и 10 декември.

Двата полуфинални меча ќе се играат на 13 и 14 декември.

Натпревар за 3. место е на 17 декември (Стадион Калифа во Доха).

Големото финале ќе биде на 18 декември („Национален стадион“ во Лусаил).

Back to top button
Close