ВИДЕО: Неколку илјади војници од Националната гарда мобилизирани во САД по насилните протести

Неколку илјади војници на Националната гарда се мобилизирани денеска откако насилни протести предизвикани од смртта на невооружен црнец за време на апсење во Минеаполис избувнаа низ САД.

Обвиненијата за убиство поднесени против полицискиот службеник вчера не успеаја да го смират гневот, кога немири против полициски расизам се одржуваа од Њујорк до Лос Анџелес во една од најлошите ноќи на граѓански немири во САД со години.

Демонстрантите игнорира полициски час и се судрија со полицијата четврта вечер по ред во Минеаполис, каде во пожари беа предизвикани, ограбувачи се шетаа слободно, а демонстрантите се судрија со полицијата.

Генерал-мајорот за национална гарда на Минесота, Џон Јенсен, на прес-конференција денеска изјави дека гувернерот на државата го овластил за распоредување дополнителни 1.000 војници за да и помогне на полицијата да ја контролира ситуацијата.

Државата стана епицентар на насилствата откако Џорџ Флојд почина при апсење на полициски офицер кој го со нога го приклешти за вратот додека лежеше на земја.

Полицаецот Дерек Шовин беше обвинет вчера  за убиство од трет степен – ненамерно предизвикување смрт – и една точка – несовесно убиство.

Но, обвиненијата не успеаја да го смират потресениот народ.

Во Атланта, полициските патроли беа нападнати и запалени во момент кога протестите излегоа од контрола. Во главниот град Вашингтон демонстрантите се судрија со агенти на Тајната служба пред Белата куќа.

Претседателот Доналд Трамп рече дека го гледал „секој потег“ на агентите.

Протести имаше во голем број градови, меѓу кои Бостон, Далас, Денвер, Де Моин, Хјустон, Лас Вегас, Мемфис и Портланд.

Властите воведоа полициски час во петокот во Минеаполис по три ноќи протести во кои оставија делови од градот во пламен.

„Ова не е само за смртта на Џорџ. Ова не е за нееднаквости што с вистински. Ова е за хаос“, изјави Тим Волц гувернер на Минесота.

Роднините на Флојд – кои разговараа вчера со претседателот Трамп – ја поздравија веста за апсењето на офицерот како „чекор на патот кон правдата“. Но, тие рекоа дека се надеваат на построги обвиненија и акција против другите офицери вклучени во притворот и смртта на Флојд.

„Ние сакаме обвинение за убиство од прв степен. И, сакаме да ги видиме останатите офицери уапсени.

„Болката што црната заедница ја чувствува во врска со ова убиство и она што се одразува на третманот на црнците во Америка е сурова и се излева на улиците низ Америка“, се вели во соопштението.

Тројцата други офицери присутни кога Флојд починал, исто така, се под истрага и се очекува дека ќе бидат покренати обвиненија против нив.

Демонстранти се собраа пред вандализираниот дом во Минеаполис на офицерот Шовин вчера, подигнувајќи плакати   и го скандираа името на Флојд.

Поранешниот потпретседател Џо Бајден, кој го предизвикува Трамп за Белата куќа на изборите во ноември, разговараше и со семејството на Флојд.

Тој повика на правда и рече дека е време да се лекува „отворената рана“ на системскиот расизам во САД.

Во Детроит загина 19-годишномомче  откако непознат маж од возило пукал кон демонстрантите, јави Си-Ен-Ен. Полицијата соопшти дека човекот пукал од автомобил „Доџ Дуранго“ и пукал во млад човек, кој починал во болница.

Детроит е еден од многуте американски градови каде се одржуваат протести за смртта на Џорџ Флојд во Минеаполис. Полициските вооружени сили приведоа десетици демонстранти синоќа.

Полицијата засега не соопшти дали убиениот човек учествувал во протестите и дека истрагата за тој случај е во тек. Претходно, едно лице беше уапсено, откако се обиде да прегази полицаец. Исто така, еден полицаец е повреден откако демонстрант го удри со камен.

Во уличните немири во кои во Оукланд во Калифорнија учествуваа најмалку 7.500 демонстранти, синоќа загина еден полицаец, а друг е повреден, јави Си-Ен-Ен.

Back to top button
Close