Неколку земји од светот в сабота ќе одржат маршеви за мир во Газа


Неколку земји низ Европа, Африка, Азија и Латинска Америка потпишаа иницијатива за одржување на глобален ден на акција следната сабота, 13 јануари, кога во многу градови ќе се одржат маршеви за мир во Газа.

Демонстрантите ќе одат мирно барајќи од Израел да ја прекине крвавата офанзива на опколениот Појас Газа.

Групите за застапување активисти и организации со седиште во Обединетото Кралство кои стојат зад иницијативата велат дека маршевите, кои ќе се одржат на 13 јануари – 99-тиот ден од израелската офанзива на Газа, имаат за цел да ги мобилизираат луѓето да бараат траен прекин на огнот и прекин на израелските напади во областа опфатена со конфликти.

Планирани се маршови во десетици градови од градовите во Велика Британија, САД, Канада, Франција, Германија, Швајцарија, Данска, Јужна Африка, Нигерија, Гана, Јапонија, Индонезија, Јужна Кореја, Австралија, Бразил, Јордан, Турција…

Палестинскиот форум во Британија, една од неколкуте британски групи кои ја организираа кампањата, рече дека зголемениот број градови кои се приклучуваат на глобалната акција „ја одразува заедничката посветеност за ставање крај на насилството во Газа“.

-Ние сме обединети во кампањата #GazaGlobalAction, сакаме да испратиме јасна порака дека светот бара промени, правда и иднина без насилство, се вели на форумот.

Ситуацијата во Газа бара итна меѓународна акција, хуманитарна помош и заеднички напори за постигнување праведно и трајно решение на конфликтот, велат организаторите.

Антивоените протести ќе се одржат еден ден пред 100-тиот ден од израелските напади врз Газа, во кои најмалку четири отсто од населението во Газа се убиени, исчезнати или ранети.

Некои од организациите иницијатори на овие собири претходно организираа протести против војната во Ирак на 15 февруари 2003 година. Антивоени протести се одржаа во повеќе од 600 градови, а се собраа милиони учесници.

Во својот повик за глобална акција – антивоени протести, организаторите предупредуваат дека „во израелските напади врз Газа се прекршени сите меѓународни конвенции и права“.

Back to top button
Close