Несторовиќ проговори за плановите: Нема да коалицираме со никого, нека има нови избори

Доктор Бранимир Несторовиќ денеска на вонредна прес-конференција на движењето „Ние – гласот на народот“ рече дека успехот на изборите не го смета за негов успех и оти смета дека им покажал на Србите и на сите што гласале некаква перспектива.

– Луѓето гласаа за нас затоа што таму гледаат дел од нивните мисли. Затоа сакам да им се заблагодарам на граѓаните што гласаа, а и на оние што рекоа дека сепак ќе гласаат, затоа што многумина ми кажаа како им падна на спиновите за нас. Не знам кој не формираше сите нас. Сите околу мене се шпиони, како што пишува во еден памфлет, а јас сум корисен идиот. Таа приказна не успеа – рече тој.

Несторовиќ рече дека движењето настанало спонтано, а првата неформална средба била на 11 февруари во неговата лекарска ординација.

– Размислувавме што можеме да направиме. Главната поента е спречување на француско-германскиот план, мислам дека тоа е она што најмногу и се заканува на земјата. Тогаш се договоривме дека не можеме да бидеме во коалиција за прозападната опозиција. Тие не се опозиција на власта, туку на народот. Тие се опозиција на Србија – вели Несторовиќ.

Тој додава дека на таа прва средба се договориле да не влезат во коалиција со Српската напредна странка.

– Затоа нема да ве изненади одлуката што ја донесовме, дека со никого нема да коалицираме, никого нема да поддржиме и нема да правиме никакви компромиси – вели тој.

Тој рече и дека не му се допаѓа движењето да биде персонализирано во него и дека се е решено заедно.

– Се раскажува приказната дека ние сме одговорни за судбината на Белград и тоа не можеме да го прифатиме. Не можеме да учествуваме во решавањето на проблемот. Не треба да одлучуваме. Нека има нови избори во Белград – вели Несторовиќ.

Тој вели дека движењето ветува и во иднина, а разговарано е и со сите советници кои му потврдиле дека нема да соработуваат со никого.

– Има неверојатен број на лажни сајтови. Открив три мои профили на Инстаграм, секој со 30.000 следбеници. Ви дадовме список со нашите официјални сметки, тоа е единственото место каде што се рекламираме – вели докторот.

Back to top button
Close