Нови 23 заболени, 10 починати и 1.191 оздравен пациент од КОВИД-19

Во последните 24 часа регистрирани се 23 нови случаи на КОВИД-19 од направени 2.755 тестирања, починати се 10 лица на возраст од 63 до 88 години, а оздравени се 1.191 пациент, информира Министерството за здравство.

Од ново заразените 15 се од Скопје по два од Куманово и Прилеп, а по еден од Охрид, Струмица, Кичево и Кратово.

Регистрирани се 1.191 оздравени пациент од: Скопје – 475, Куманово – 115, Битола – 103, Охрид – 93, Тетово – 50, Прилеп и Велес – по 40, Кичево – 31, Струга -24, Свети Николе и Ресен – по 19, Гостивар и Штип – по 18, Кавадарци и Гевгелија – по 16, Струмица, Кочани, Радовиш и Делчево – по 14, Виница – 13, Крушево и Демир Хисар – по 12, Неготино – 8, Македонска Каменица – 5, Крива Паланка – 3, Валандово – 2, Пробиштип, Богданци и Кратово – по 1.

Пријавени се вкупно 10 починати лица: пет лица од Скопје (88г,80г,74г,66г,57г) и по едно лице од Куманово (88г), Битола (63г), Кавадарци (78г), Струга (76г) и Кочани (83г). Од нив две лица се починати во домашни, а останатите осум во болнички услови.

Направени се 2.755 тестови преку: ИЈЗ-414, ЦЈЗ Скопје-51, ЦЈЗ Битола-94, ЦЈЗ Прилеп-48, ЦЈЗ Тетово–19,ЦЈЗ Куманово – 0, Клиника за инфективни болести и фебрилни состојби-0, Судска медицина-0, лабораторија болница Козле-0, УК Пулмологија со алергологија–0, ГОБ 8-ми Септември-10, Институт за микробиологија–66, МАНУ-0, Жан Митрев (Филип Втори)-112, Авицена-244, Биотек-431, Систина-165, лабораторија Лаор-451, Синлаб-19, Ремедика-15, Плодност–71, Генеа–95, Никоб лаб-19, ВФВ Медикал-0, ЈЗУ и ПЗУ (рапид тест) – вкупно 431.

Досега во земјата се направени вкупно 794.832 тестирања на Ковид-19.

Вкупната бројка на КОВИД-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 155.269, бројката на оздравени пациенти е 148.664, на починати е 5.408, а бројот на активни случаи изнесува 1.197.

Според епидемиолошки анализи во моментов, дистрибуцијата по градови е следна:

Дистрибуција по градови Заболени (вкупно) Активни случаи (вкупно)

Скопје 68508, Активни 506

Куманово 8825, Активни 114

Прилеп 8301, Активни 58

Тетово 7212, Активни 49

Битола 6291, Активни 61

Велес 5468, Активни 21

Гостивар 5171, Активни 24

Кавадарци 5151, Активни 10

Охрид 5001, Активни 53

Штип 4959, Активни 22

Струмица 4110, Активни 41

Струга 2980, Активни 26

Кочани 2787, Активни 19

Кичево 2563, Активни 43

Гевгелија 2191, Активни 9

Неготино 2183, Активни 9

Свети Николе 1522, Активни 10

Ресен 1234, Активни 12

Крива Паланка 1219, Активни 3

Радовиш 1158, Активни 34

Берово 1029, Активни 3

Делчево 971, Активни 9

Дебар 940, Активни 1

Виница 881, Активни 21

Пробиштип 789, Активни 4

Валандово 666, Активни 1

Богданци 494, Активни 2

Крушево 490, Активни 5

Демир Хисар 397, Активни 4

Демир Капија 396, Активни 0

Кратово 374, Активни 13

Македонски Брод 359, Активни 3

Пехчево 268, Активни 1

Македонска Каменица 249, Активни 6

Дојран 132, Активни 0.

Back to top button
Close