Објавени сите судски документи од 2015 година во случајот Епстајн


Петтата, последна серија њујоршки судски документи во случајот Џефри Епстајн е отпечатена.

Милијардерот обвинет за педофилија и организирање педофилска мрежа и трговија со луѓе не се соочи со судење бидејќи беше пронајден мртов во затворска ќелија во 2019 година. Последните записи поврзани со случајот на Епстајн беа објавени како дел од тужбата во 2015 година поднесена од жртвата на трговија со луѓе Вирџинија Јуфре.

Меѓу 1.400 страници документи се и изјавите на Џефри Епстајн и неговата поранешна партнерка Џилијан Максвел, која моментално отслужува 20-годишна затворска казна за вмешаност во злосторствата на американскиот финансиер.

Судските записи вклучуваат транскрипт од сведочењето на Епстајн од 2016 година, во кое тој постојано се повикуваше на правото на петтиот амандман на американскиот устав против самоинкриминација, објави Би-Би-Си.

Адвокатот на жртвата го прашал Епстајн дали на Вирџинија Јуфре и било кажано да даде „детален извештај“ за нејзините наводни принудни сексуални средби со моќни мажи како што е британскиот принц Ендрју.

За време на понатамошното сведочење, Епстајн беше поконкретно прашан дали наводниот „детален извештај“ бил наменет да се користи како „материјал за уцена“. Епстајн одби да одговори на секое поставено прашање, велејќи „петти (амандман)“ повеќе од 500 пати.

Џефри Епстајн, исто така, одби да каже дали ја познава Гилејн Максвел на говорницата.

Вирџинија Јуфре претходно го обвини Епстајн дека трипати ја продавал на војводата од Јорк. Новите документи од нејзиното сведочење открија дека таа наводно била платена од 10 илјади до 15 илјади за една средба со принцот.

Покрај принцот Ендрју, Јуфре тврдеше дека била принудена да има сексуални односи со професорот по право на Харвард, Алан Дершовиц, шефот на Викторија, Сикрет Лекс Векснер, милијардерот Глен Дабин, поранешниот американски пратеник за мир, Џорџ Мичел и неименуван премиер.

Сите споменати мажи ги отфрлија обвинувањата, пишува Би-Би-Си.

Петте групи судски записи дојдоа на иницијатива на судијката на окружниот суд во Њујорк, Лорета Преск, која одлучи документите од тужбата на Вирџинија Јуфре од 2015 година против Гилејн Максвел да бидат јавно објавени.

Незапечатените документи ги содржат имињата на многу јавни личности кои биле на списокот на познаници на Џефри Епстајн, вклучувајќи ги и двајцата поранешни американски претседатели, Бил Клинтон и Доналд Трамп, иако ниту еден не е обвинет за нешто незаконско.

Обвинет за педофилија и организирање педофилска мрежа и трговија со луѓе, Џефри Епстајн беше пронајден мртов во затворска ќелија во 2019 година на 66-годишна возраст. Епстајн го чекаше судењето за трговија со луѓе.

Десетици жени го обвинија Епстајн дека ги принудил да пружаат сексуални услуги за него и неговите гости на неговиот приватен остров на Карибите и во домовите во Њујорк, Флорида и Ново Мексико.

Back to top button
Close