ОН прават напори да се овозможи извоз на житарки од Украина

epa09895599 Indian farmers show the wheat production at a village in outskirts of New Delhi, India 17 April 2022 ( issued on 18 April 2022). Wheat is usually planted in January and harvested from March to May. India is the second largest wheat producer in the world. Wheat and wheat flour play an increasingly important role in the management of India’s food economy. EPA-EFE/HARISH TYAGI

Генералниот секретар на Обединетите Нации, Антонио Гутереш се обидува да најде решение со Русија, Турција и со уште неколку држави, за да се отвори украинскиот извоз и да се избегне недостиг од храна во светот, тврди добро упатен дипломат.

Русија блокираше украински пристаништа на Црното Море за да ја ослабне државата и да го освои нејзиниот брег, пишува Волстрит журнал.

Гутереш ја замолил Москва да дозволи извоз на житарки од Украина, а за возврат ќе се овозможи извоз на руски и белоруски ѓубрива.

Според дипломати, Русија засега не делува како да сака да се договори.

Турција изразила подготвеност да учествува во постигнување договор.

Украина извезе 41.5 метрички тони пченка и пченица во сезоните 2020 и 2021 година, 95 отсто поминале преку Црното Море, покажуваат податоците на Максигрејн, украински посредник за житарки

Back to top button
Close